Wycieczki szkolne Praga
Ostatnia wycieczka szkolna, w której uczestniczyłem, odbywała się w Czechach. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Pragę, drugiego zaś nieznane mi miasto. Nazywa się Kutna Hora.
Praga to naprawdę piękne miasto To miejsce które w szczególności upodobali sobie turyści.. Dodajmy, że jego zabytkowe centrum jest wpisane na listę UNESCO. To właśnie je zwiedzaliśmy pierwszego dnia, ale nie tylko.
Pierwszą dzielnicą w Pradze, którą zwiedziliśmy z przewodnikiem były Hradczany. Znajduje się tam Stary Pałac Królewski, Katedra św. Wita, a także uliczki: Złota i Nowy Świat. Najbardziej charakterystyczna dla Pałacu jest Sala Władysławowska słynie ona ze wspaniałych sklepień i wielkich okien. To właśnie tu odbywały się elekcje, koronacje, turnieje rycerskie, audiencje, bale. Następnym obiektem który zwiedziliśmy była Katedra św. Wita. Znajduje się na trzecim dziedzińcu Zamku Praskiego. Wymiary kościoła robią wrażenie, trzeba także zobaczyć grobowiec św. Jana Nepomucena oraz rozetę z witrażem Stworzenie Świata.
Złota Uliczka
Następnie nasza szkolna wycieczka przeszła do Złotej Uliczki, jest ona zabudowana szeregiem maleńkich domków, dobudowanych ok. 1597 roku do wnęk zamkowych murów obronnych. Początkowo uliczka była ponoć zabudowana po obu stronach, tak że jej szerokość nie przekraczała miejscami jednego metra. Według romantycznych podań to tutaj pracowali poszukujący kamienia filozoficznego alchemicy Rudolfa II. Legenda legendą ale prawda jest taka, że żyli tu strzelcy zamkowi a potem ich malutkie domki zaczęli zajmować różni rzemieślnicy, urzędnicy, dzwonnicy i w końcu praska biedota. W XVIII wieku cesarzowa Maria Terasa nakazała zastąpić walące się, zaniedbane drewniane domki domkami z cegły.
Nowy Świat
Kolejnym ciekawym miejscem na szlaku naszej wycieczki był Nowy Świat. To jeszcze niezbyt znana uliczka dla zwiedzających Pragę. Byliśmy trochę zdziwieni. Po spacerze wśród okazałych pałaców i kamienic hradczańskich nagle trafiliśmy w świat małych, skromnych domków, niewiele większych od tych na Złotej Uliczce. Zbudowanych w XVII i XVIII wieku przez najuboższych mieszkańców Hradczan – rzemieślników i służbę.
Później udaliśmy się do dzielnicy pięknych barokowych pałaców, uroczych ogrodów, malowniczych kamieniczek, wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów. To Mała Strana. W samym centrum znajdziemy Rynek Malostrański, który za sprawą kościoła św. Mikołaja dzieli plac na dwie części. W samym kościele możemy znaleźć piękne różnokolorowe marmury, monumentalne freski, rzeźby, złocone organy na których grał w 1787 roku sam Mozart.
Brama Prochowa
Jednym z Symboli Pragi jest Brama Prochowa. Jej budowę zlecił Władysław II Jagiellończyk. Nazwa wzięła się stąd, że w XVII i XVIII wieku była składem prochu. Obecnie na Bramie Prochowej istnieje taras widokowy dla turystów. Na mapie naszej szkolnej wycieczki znajdował się teraz Most Karola. To chyba najbardziej charakterystyczny obiekt dla tego miasta. Znajdujące się na nim rzeźby świętych m.in. św. Anny, Madonny, św. Dominika i Tomasza jak i samego Chrystusa ukrzyżowanego. Jako ciekawostkę dodam, że został on zbudowany z bloków piaskowca łączonych zaprawą murarską wzmacnianą ponoć kurzymi jajami. Od samego początku most posiadał nawierzchnię brukową.
Sare Miasto
Kiedy stworzono Rynek Starego Miasta służył on jako Wielki Plac. Bardziej reprezentacyjnym stał się pod koniec XIX wieku. Nad Rynkiem górują dwie strzeliste iglice kościoła Tyńskiego – to obok mostu Karola najbardziej charakterystyczny element panoramy Pragi. Budowę kościoła rozpoczęto w 1365 roku, jego słynne wieże z powodu wojen husyckich ukończono dopiero ponad 150 lat później. Wewnątrz kościoła przewodniki radzą zwrócić uwagę na grobowiec Tycho Brahego nadwornego astronoma cesarza Rudolfa II, który snuł teorie, że część planet krąży wokół Słońca
Ratusz staromiejski
W Ratuszu Staromiejskim znajduje się Zegar Orloj. Jest to najstarszy tego typu zegar w Europie. Zegar składa się z trzech części: z mechanizmu figurkowego, tarczy i kalendarium.
Mechanizm figurkowy zapewnia co godzinę krótkie przedstawienie: Śmierć jedną ręką pociąga za sznur dzwonka, drugą podnosi zegar piaskowy. Turek w geście protestu kręci głową .W tym czasie w okienkach górnej części zegara odbywa się procesja 12 apostołów. A wszystkiemu przyglądają się próżność i chciwość. Środkową część zegara zajmuje złożona okrągła tarcza odmierzająca czas oraz wskazująca ruch księżyca i słońca między znakami zodiaku. Trzecia część zegara to kalendarium. Kalendarium zostało wykonane w 1866 roku przez czeskiego malarza J. Mánesa. Kalendarium składa się z 12 wewnętrznych medalionów ze znakami zodiaków i 12 medalionów zewnętrznych przedstawiających sceny z życia na wsi. Po obu stronach kalendarium umieszczone są figury anioła z mieczem, berłem i tarczą oraz figury 3 mieszczan, symbolizujące sprawiedliwe rządy nad miastem. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień pobytu w Pradze.
Następnym miejscem na naszej mapie szkolnej wycieczki był plac Wacława. Znajduje on się w Nowym Mieście. To historyczne miejsce, miała tu miejsce aksamitna rewolucja. Dzisiaj to główny szlak po którym poruszają się turyści. Zarówno w dzień i w nocy w tym miejscu odbywa się życie kulturalne, towarzyskie jak i handlowe. Plac znany jest także jako Koński Targ. Bo kiedyś handlowano tu tymi czworonożnymi zwierzętami. Zrezygnowano jednak z tego. Na placu odbywają się ważne wydarzenia polityczne. Obecna (od 1848) nazwa placu wiąże się z barokowym pomnikiem św. Wacława, ustawionym w środkowej jego części. Po zwiedzaniu wróciliśmy do hotelu. Praga to doskonałe miejsce na imprezy integracyjne w zasadzie w każdej postaci.
Kutna Hora
Następnego dnia udaliśmy się do niewielkiego miasteczka (Kutna Hora) położonego mniej więcej o 60 km od Pragi. To tu zazwyczaj odpoczywają mieszkańcy Pragi. Charakterystyczne dla tego miasta budowle to: Kaplica Czaszek (znacznie większa niż ta w Czermnej), kopalnia srebra, czy też Katedra św. Barbary.
Muzeum Srebra
Nasza wycieczka szkolna zaczęła zwiedzanie od Muzeum Srebra. Zaprezentowano w nim ekspozycję wydobycia srebra i jego poddanie obróbce, ale także innym ciekawym zagadnieniom. Zwiedza się trzy obiekty – Hradek, który jest ukierunkowany właśnie na produkcję srebra, ale można obejrzeć w nim także pomieszczenie w stylu gotyckim. W Kamiennym Domu, zabytku z późnego okresu gotyku, prezentowane jest życie mieszczaństwa od XVII do XIX wieku.
Centrum miasta ze względu na swe historyczne znaczenie i wspaniałą architekturę, podobnie jak Praga zostało w roku 1995 wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Później przeszliśmy do kościoła św. Barbary. Budowę katedry zapoczątkowano około roku 1388. Autorem pierwszego projektu był najprawdopodobniej Jan Parler, syn sławnego Petra Parlera. Budowlę zaprojektował jako kościół typu katedralnego z krużgankiem otaczającym prezbiterium. Pierwotnie miał to być kościół trójnawowy, wkrótce jednak przerósł w potężny obiekt pięcionawowy. Wojny husyckie w roku 1420 przerwały postęp robót. Dopiero po 60 latach przejmuje budowę kolejny wybitny mistrz Matyaś Rejsek Budowniczy w roku 1499 pokrył prezbiterium sklepieniem sieciowym. Wysokość tej części kościoła sięga do 33 metrów. Kościół ma 70 metrów długości i 40 metrów szerokości. W 1558 roku budowa została zakończona w zachodniej części, gdzie znajdują się organy.
Tajemnicze miejsca
Od początku istnienia miasteczka jego istnienie wiązało się z wydobywaniem srebra. Założono tam mennicę królewską zwaną Włoskim Dworem. Zatrudniono w nim florenckich rzemieślników. Z czasem Dwór stał się rezydencją królewską. Pamiątką która została po rezydencji jest gotycka kaplica królewska. Mennicę zamknięto co związane było z wyczerpywaniem się złóż srebra. Teraz jest tu siedziba muzeum mincerstwa i galerii numizmatycznej.
Sedlec
Następnie udaliśmy się do dzielnicy Kutnej Hory – Sedlec. Gdzie najpierw odwiedziliśmy Katedrę Wniebowstąpienia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. Jest to zabytek UNESCO – pierwszy klasztor zakonu cystersów w Czechach. Budowla należy co do znaczenia do najważniejszych prac czeskiej gotyckiej architektury XIII wieku. W Czechach jest pierwszą budowlą katedralnego typu. Na przełomie XVII i XVIII wieku przebudowany w duchu gotyku barokowego.
Ostatnim już miejscem na naszej trasie szkolnej wycieczki pozostała największa w Europie Kaplica Czaszek. Szczątki kilkudziesięciu tysięcy ofiar epidemii dżumy z XIV w., wojen husyckich i wojny trzydziestoletniej wykorzystano jako materiał konstrukcyjny wystroju, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli, herbu rodowego.
Tak właśnie wyglądała nasza dwudniowa wycieczka szkolna. Tym razem odwiedziliśmy dwa miasta, obydwa z resztą wspaniałe. Tylko ten ostatni obiekt w nas budził grozę.