Wycieczka szkolna Wiedeń i Bratysława
Ostatnie kilka dni spędziłem na wycieczce szkolnej ze wspaniałą grupą dzieci z pierwszej klasy gimnazjum z Warszawy. Dużo ludzi twierdzi, że gimnazjaliści są niegrzeczni, a już z Warszawy to na pewno, ale ja akurat miałem świetną grupę, która uważnie mnie słuchała i uczestniczyła we wszystkich zajęciach. Cała grupa miała bardzo dużą wiedzę na temat Wiednia, a także Bratysławy, czasem nawet zaskakiwali mnie informacjami o których ja sam nie wiedziałem. Wycieczka była na pewno niezapomnianą przygodą. Większość pierwszy raz jechała za granicę, niektóre dzieci nawet były smutne, że jadą bez rodziców, a jeszcze inne nie chciały wracać do domu, bo tak bardzo im się podobało na wycieczce. Kiedy dowiedziałem się, że to ja pojadę na tą wycieczkę, bardzo się ucieszyłem, ale też trochę stresowałem, ponieważ pierwszy raz jechałem na wycieczkę trzydniową.
Przyjazd do Wiednia
Pierwszego dnia, kiedy przyjechaliśmy autokarem pod szkołę, zobaczyłem pełno dzieci, które biegają, skaczą i krzyczą. Były bardzo podekscytowane tą wycieczką, natomiast ich rodzice cały czas rozmawiali z wychowawczynią, ponieważ dopytywali o szczegóły. Gdy wychowawczyni skończyła rozmawiać z rodzicami i dzieci się pożegnały, mogliśmy ruszać. Wszystkie dzieci zajęły miejsca i wtedy się przedstawiłem, powiedziałem jak będzie wyglądała nasza wycieczka i co będziemy oglądali. Podróż była długa, więc opowiedziałem dzieciom o najciekawszych obiektach, które mogły zobaczyć w czasie podróży, a później włączyłem im film. Oczywiście kiedy zapytałem jaki chcą oglądać film, zdania były podzielone. Ale poszliśmy na kompromis i włączyłem im film, którego nikt jeszcze nie oglądał, na szczęście dzieciom się podobał.
Kiedy dojechaliśmy do Wiednia od razu poszliśmy na Kahlenberg gdzie czekał na nas przewodnik miejski z której podziwialiśmy piękną panoramę Wiednia. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Kościół św. Józefa z kaplicą Jana III Sobieskiego, który jest neogotyckim, rzymskokatolickim kościołem. Później pojechaliśmy do wesołego miasteczka „Prater” w którym dzieci się bardzo wyszalały i świetnie bawiły. Po wesołym miasteczku pojechaliśmy do Ośrodka w Czechach w którym się zakwaterowaliśmy, zjedliśmy obiadokolację i dzieci poszły spać.
Dalsze zwiedzanie Wiednia
Drugi dzień wycieczki szkolne w Wiedniu zapowiadał się bardzo męcząco, ponieważ mieliśmy zaplanowane bardzo dużo zwiedzania. Zaraz po śniadaniu odwiedziliśmy Operę Wiedeńską, która początkowo spotkała się z nieprzychylną reakcją wiedeńczyków. Jednakże zniszczenie tego budynku w wyniku bombardowań uznano za symboliczny cios zadany miastu.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był parlament, czyli budynek w którym prowadzone są obrady dwóch izb parlamentu Austrii – Rady Narodowej i Rady Federalnej. Budynek został zaprojektowany przez duńskiego architekta, wybudowany w latach 1874–1883. Następnie poszliśmy do Teatru Nadwornego, który jest drugim najstarszym teatrem w Europie. Później byliśmy w Ratuszu, który pełni funkcję budynku użyteczności publicznej mieszczącego zarząd miasta.
Kolejnym miejsce w którym byliśmy był Uniwersytet Wiedeński, który jest największym i najstarszym uniwersytetem w krajach niemieckojęzycznych. Później byliśmy w pięknym Parku Miejskim, znajduje się tam bardzo dużo pomników i posągów znanych ludzi, między innymi Franza Schuberta i Johana Straussa. W parku znajduje się pawilon tzw. Kursalon. Jest to pomieszczenie będące świątynią wiedeńskiego walca, odbywają się tam często konkursy walca. Kolejnym obiektem, który podziwialiśmy była Katedra św. Szczepana, która jest symbolem Wiednia i należy do największych świątyń europejskich.
Następnie oglądaliśmy Hundertwasserhaus, czyli kompleks mieszkalny, którego koncepcją jest nawiązanie dialogu z przyrodą jako równoważnym partnerem człowieka – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośnie wiele roślin. Ponadto zastosowano wiele rozwiązań, które mają na celu ucieczkę od linii prostych i regularności. Później byliśmy w Hofburg, czyli w wiedeńskim pałacu władców Austrii, znajduję się tam także muzeum, które jest w budynku kancelarii. To był ostatni punkt, który zwiedzaliśmy drugiego dnia wycieczki szkolnej, bo później pojechaliśmy do Bratysławy, zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy obiadokolację.
Wizyta w Bratysławie
Ostatni dzień wycieczki szkolnej spędziliśmy w Bratysławie. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Parlament. Później Zamek Bratysławski, który jest położony na szczycie wzgórza, w centrum Bratysławy, głównie spacerowaliśmy dookoła murów obronnych. Następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto w którym znajduje się Pałac Prymasowski, który obecnie jest siedzibą starosty miasta, a w pomieszczeniach budynku znajdują się eksponaty Galerii Miasta Bratysławy.
Później widzieliśmy Stary Ratusz, byliśmy na Rynku Głównym i Franciszkanów. Następnie oglądaliśmy Bramę Michalską, która jest jedyną zachowaną wieżą w Bratysławie, a także Wieżę Michalską. Później byliśmy w Katedrze św. Marcina, która jest największym i najważniejszym kościołem w Bratysławie. Przez 300 lat była kościołem koronacyjnym monarchów węgierskich.
Ostatnim punktem naszej imprezy był rejs statkiem po Dunaju, wszystkim dzieciom bardzo podobała się ta atrakcja. Niestety później musieliśmy wracać do Wrocławia. Ponieważ nasza wycieczka dobiegła końca, ale dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki i nie mogą się doczekać kolejnej.