Wycieczka Wojsławice
Wycieczka Wojsławice to super pomysł. Pewnego letniego dnia zorganizowano nam wycieczkę szkolną do arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku. To najprościej mówiąc ogród botaniczny. Miejsce, w którym kolekcjonuje i zwykle prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Wojsławice to niewielka miejscowość leżąca na trasie Wrocław – Ząbkowice Śląskie.
Historia Wojsławic
Historia Wojsławic, należących od średniowiecza do Niemczy, sięga odległych czasów. Nazwa osady pochodzi od imienia rycerza Wojsława, zwanego też „rycerzem ze złotą ręką”, prawdopodobnie członka książęcej załogi zamkowej w Niemczy oraz wychowawcy i opiekuna księcia Bolesława III Krzywoustego. Podanie głosi, że ten mężny rycerz utracił w walce rękę, a wdzięczny książę ofiarował mu „nową”, całą ze złota. Za zasługi wojenne Krzywousty nadał mu także dobra położone tuż obok Niemczy, m.in. Wojsławice.
Pierwsze pisemne wzmianki o parku pochodzą z księgi adresowej z 1880 r. Na podstawie zachowanych map topograficznych z 1827 r. można jednak stwierdzić, że istniał na pewno już w latach dwudziestych XIX w. W tym samym okresie przy parku wzniesiono pałac, przebudowany na przełomie XIX i XX w., który uległ zniszczeniu w latach 60. XX w. Ten ogród dendrologiczny jest ogromny, ja sam dokładnie nie wiem jaką ma powierzchnię. Wejdźmy do środka, najlepiej z przewodnikiem.
W parku…
Przez cały ten park prowadzą setki ścieżek za pośrednictwem których można dostać się wszędzie tam gdzie chcemy. Jak to bywa w ogrodach botanicznych spacerując dostrzegamy różne gatunki roślin, krzewów i drzew. Gdzieniegdzie szumi woda z pobliskiego stawu, nie jednego lecz kilka. I choć to nie ogród zoologiczny to usłyszymy setki ptaków, które tu przylatują. Ale głównym bohaterem wśród drzew, krzewów i ptaków są kwiaty. Kiedy zakwitają robi się tu kolorowo. Nawet nie sposób ich wszystkich wymienić. Arboretum w Wojsławicach znane jest przede wszystkim z różaneczników oraz liliowców. Są ich tu setki różnobarwnych gatunków od białych poprzez żółte, czerwone, różowe do ciemno granatowych. Rododendrony stanowią część kolekcji narodowej.
Do największej należą również bukszpany. W dendrarium w lipcu zaczynają kwitnąć hortensje. W wojsławickim Arboretum kolekcjom drzew i krzewów towarzyszą liczne byliny, które tworzą niskie kobierce w zacienionej części starego parku. Dla tych którzy nie wiedzą bylina to określenie roślin wieloletnich. Lubią dużo cienia. W latach 2005–2007 założono również 12-hektarowy sad jako bank genów historycznych odmian czereśni. Zrazy zostały zebrane z terenu Dolnego Śląska. Posadzono ponad 2,5 tysiąca drzew. Sad zlokalizowany jest na północno-zachodnim stoku Ostrej Góry. Na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Prowadzą do niego trzy aleje wielobarwnych liliowców. W sadzie posadzono również grusze, jabłonie, orzechy włoskie, a także krzewy leszczyn i aronii.
Oprócz tej atrakcji w Wojsławicach można zobaczyć jeszcze:
• układ urbanistyczny osady Wojsławice – w granicach historycznych
• zamczysko z pozostałościami umocnień ziemnych – w granicach historycznych
• zespół kościelny: kościół rzymskokatolicki p.w. św. Michała Archanioła, dzwonnica, plebania, drzewostan – w granicach cmentarza kościelnego
• dawna cerkiew grekokatolicka
• dawna synagoga – w granicach murów zewnętrznych
Myślę, że była to udana wycieczka, równie dobrze można tu zorganizować imprezę integracyjną albo może to być część dłuższego wyjazdu integracyjnego dla dorosłych. A na następną wycieczkę pojedziemy do Warszawy, taki mamy plan.