Wycieczka szkolna Łódź
To był 1 dzień Czerwca – dzień dziecka. Miałem zabrać grupkę chętnych na wycieczkę szkolną po Łodzi. Razem z dziećmi przybyli też ich rodzice, żeby widzieć, że ich pociechy wsiadły do autokaru odjechały i są objęte opieką przez ich opiekuna, którym jestem ja. Razem z nami pojechało jeszcze z trzech rodziców.
Wyruszyliśmy. Po obiedzie zaczęliśmy naszą wycieczkę po mieście. Zwiedzanie z przewodnikiem zaczęliśmy od ulicy Piotrkowskiej najbardziej reprezentacyjnej dla Łodzi, a właściwie od deptaka. Jak na ścieżkę spacerową to jest ona dość długa bo liczy ponad 4 kilometry.
Pierwsze co rzuciło nam się w oczy to słynna aleja gwiazd. Czyli wyryte w chodniku nazwiska aktorów: Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Zbigniewa Cybulskiego, Beaty Tyszkiewicz i Krystyny Jandy oraz reżyser Andrzej Wajda. Spacerując dalej zobaczyliśmy dziwne pojazdy, jakby tramwaje, ale inne. Jednego wiozła ciężarówka. To by się zgadzało, to Trambus, czyli repliki zabytkowego tramwaju zbudowanego na podwoziu samochodu ciężarowego. Jest on napędzany silnikiem elektrycznym.
Idąc dalej Piotrkowską moja wycieczka szkolna napotkała różne posągi. To znaczy są one w różnej oprawie graficznej, inspirowanej twórczością poety. Odnajdziemy bez trudu m.in. „Lokomotywę”, „Kwiaty polskie”, „Ptasie radio”, „Spostrzeżenie”. Tak dobrze zgadli moi wierni towarzysze, to Julian Tuwim. Nie jest to stałe miejsce pobytu „Tuwimów” na tym odcinku ul. Piotrkowskiej, będą się one przemieszczać po całym mieście.
Następnym naszym oczom ujawnił się pomnik Misia Uszatka, też na Piotrkowskiej. Pomnik jest początkiem cyklu „Łódź Bajkowa”. Gdy byliśmy koło wejścia do Ogrodu Zoologicznego, do którego z resztą mieliśmy bilety zatrzymaliśmy się koło pomnika dwóch mi nieznanych przez dzieci postaciach bajkowych. To rzeźby Maurycego i Hawranka. Serial powstawał w łódzkim studiu filmowym Se-ma-for na podstawie książki Zbigniewa Żakiewicza pt.: „Dwaj dzielni z Pimplańskiego Lasu”.
Z resztą całe miasto jest pełne różnorodnych postaci bajkowych, tylko my nie mieliśmy czasu ich szukać.
Zoo W Łodzi
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi powstał w 1938 roku. Teren zoo liczył wówczas 8.9 ha. Rok później, w kwietniu 1939 r. procesowi likwidacji poddano zagrody w parku Poniatowskiego, dzięki czemu łódzkie zoo wzbogaciło się o sarny i jelenie. Na terenie ogrodu zaczęły powstawać nowe zagrody i wybiegi dla zwierząt. II Wojna światowa nie zakłóciła funkcjonowania placówki. Po wojnie, w roku 1950 powiększono teren zoo do 16,4 ha. Ogród stał się jednym z ulubionych miejsc spacerów najmłodszych łodzian. Może nie tak piękny jak wrocławskie zoo, no ale zawsze warto zobaczyć. Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego kończyła pierwszy dzień.
Następnego dnia moja wycieczka szkolna udała się na zwiedzanie studia filmowego SE-MA-FOR. Gdzie wspólnie z przewodnikiem, który tam pracował opowiadał nam jak powstają filmy, w tym „Parauszek”. Potem odwiedziliśmy Muzeum Bajki, zobaczyliśmy tam wszystkie postacie jakie stworzono na potrzeby bajek dla tego studia filmowego.
Łódź to miasto, w którym znajduje się dużo parków i jest dużo zieleni m..in., w samym centrum miasta znajduje się Park im. Henryka Sienkiewicza. Pomysł utworzenia parku w centrum miasta zrodził się w roku 1883. Prace terenowe rozpoczęto w 1886 roku według projektu Teodora Chrzęńskiego i Piotra Hoserema. Uroczyste otwarcie nastąpiło w roku 1899. Park pierwotnie nosił nazwę Mikołajewskiego Ogrodu Miejskiego. Od roku 1916 nosi obecną nazwę – im. Henryka Sienkiewicza. Park do dziś zachował oryginalny wygląd, a w 1984 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Chciałem jeszcze, by moi skauci zobaczyli Ogród Botaniczny, ale po ich minach nie było widać zainteresowania. Wróciliśmy więc do miejsca chwilowego pobytu na zasłużony posiłek. Potem po spakowaniu się wróciliśmy do Warszawy.