Wycieczka szkolna Jura Krakowsko – Częstochowska
Działo się to w lecie. Do biura turystycznego przyszedł list by dla grupy 16 osobowej zorganizować dwudniową wycieczkę szkolną z Warszawy w okolice Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W liście były szczegółowe dane: co, kiedy, ile. Trzeba było zamówić autokar, bazę noclegową i dodatki np. bilety wstępu. Jako przewodnika wyznaczyli mnie, bo jako jedyny miałem wtedy wolny termin.
Pierwszym miejscem na naszej mapie wycieczki była miejscowość Ożarów. To miejscowość w której znajduje się szlachecki dwór. Taką szlachecką siedzibę uwiecznił Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Andrzej Wajda, który przeniósł dzieło na wielki ekran, zażyczył sobie by filmowa Zosia wybiegała z okna po desce. Dzisiaj znajduje się tu Muzeum Wnętrz Dworskich z umeblowaniem, porcelaną i innymi eksponatami pochodzącymi z tamtej epoki. Późnobarokowy dwór w Ożarowie został wybudowany przez Władysława Bartochowskiego w roku 1757, co dokumentuje zachowane do dziś rzeźbienie na belce stropu salonu, które głosi datę budowy dworu, oraz litery L.R. – pierwsza odpowiadająca imieniu Władysława (łac. Ladislaus), druga – nazwie herbu Rola. Wnętrza dworu w Ożarowie, zaraz po jego rekonstrukcji w 1980 roku, zostały zaadaptowane na potrzeby ekspozycji muzealnej obrazującej kulturę ziemiańską, a w szczególności ideę rodzimości dworu polskiego.
Na wystawie zgromadzone zostały liczne pamiątki po wielu rodach ziemiańskich ziemi wieluńskiej. We wnętrzach dworu odbywają się również koncerty, recitale, spotkania naukowe, imprezy okolicznościowe, imprezy folklorystyczne, odczyty, lekcje muzealne, czy też wieczory literacko-muzyczne. Dwór otacza rozległy park założony na przełomie XVIII i XIX wieku przez ówczesnych właścicieli dworu, rodzinę Bartochowskich. Z tamtego okresu w części zachodniej i wschodniej pozostały resztki starego drzewostanu, głównie dębów liczących ponad 150 lat. W sali kominkowej ożarowskiego dworu, od wielu lat we współpracy z Filharmonią Częstochowską organizowane są raz w miesiącu, od października do maja audycje muzyczne dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych w celu pobudzenia wrażliwości muzycznej. W stylowych wnętrzach dworu odbywają się także koncerty i recitale, spotkania naukowe, imprezy okolicznościowe, imprezy folklorystyczne, odczyty, lekcje muzealne oraz wieczory literacko-muzyczne.
Załęczański Park Krajobrazowy
Po zwiedzeniu Muzeum Wnętrz Dworskich udaliśmy się do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Położony on jest na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej. Na granicach trzech województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Niedaleko Wielunia. Powierzchnia parku to ok. 15 tys. hektarów. Na terenie parku spotkaliśmy zabytki należą do nich liczne drewniane kościółki.
Charakterystyczne gatunki należące do świata flory to: rojownik (rojnik) pospolity czy czosnek skalny, szczelinowy zespół wapieniolubnych paproci, zanokcica skalna, zanokcica murowa i paprotnica krucha, lilie wodne: grążel żółty i grzybień biały, wgłębka pływająca, mszar torfowcowy, rosiczka okrągłolistna, wełnianka pochwowata, modrzewnica zwyczajna i żurawina błotna. Do świata fauny zaś należą: chrząszcze z gatunku: biegaczowatych, świerszczy, szarańczaków, ryby: płoć, szczupak, kiełb, brzana, ukleja, płazy i gady: salamandra plamista, gniewosz plamisty, ptaki: tracz nurogęś, gągoł, łabędź krzykliwy (łącznie odnotowano w parku występowanie ok. 130 gatunków ptaków), chomik europejski, bóbr, wydra, kilkanaście gatunków nietoperzy – m in. nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, mopek, nocek wąsatek, nocek Brandta. Znajdują się tam rezerwaty przyrody: Bukowa Góra, Dąbrowa w Niżankowicach, Węże, Stawiska, Szachownica.
Mało kto wie, że na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego można spotkać nieznane jaskinie. Jedną z nich jest Szachownica. Powstała w spękanych skałach wapiennych, ale jej liczący ok. 1 km korytarz utworzyły, nietypowo jak na te warunki Jury, ponad 10 tys. lat temu wody topniejącego lodowca . Muzeum Wnętrz Dworskich i Załęczański Park Krajobrazowy zwiedziliśmy pierwszego dnia.
Wycieczka do Częstochowy
Następnego dnia udaliśmy się do Częstochowy, gdzie nasza szkolna wycieczka mogła zobaczyć największe Sanktuarium Maryjne w Polsce. Sam klasztor umiejscowiony jest na Jasnej Górze. Wokół niego rozciąga się droga krzyżowa. Patrząc z lotu ptaka Sanktuarium ma kształt kwadratu. Na każdym z krańców tego prostokąta znajduje się jeden bastion. W sumie jest ich cztery: św. Barbary, św. Jakuba, św. Rocha, na trzecim zaś znajduje się pomnik „naszego” papieża – Jana Pawła II. Po środku znajduje się wiele obiektów Sakralnych. Ale Sanktuarium Maryjne to nie wszystko. Oprócz tego to normalne miasto z zabytkami, kościołami i innymi atrakcjami np. znajdującym się tutaj parku miniatur sanktuariów świata.
Naszej szkolnej wycieczce zostało trochę czasu, a więc mogliśmy pospacerować po tym „świętym” mieście. Znajdujący się w pobliżu Lasek Anielski w latach 50 XX wieku był poligonem. Decyzję o jego rozminowaniu podjęto dopiero w 2007 roku. Po tym te tereny przeznaczono na tereny rekreacyjne dla mieszkańców Częstochowy, odwiedziliśmy też Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej mieści się ono w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zostało ono stworzone przez Towarzystwo Przyjaciół Kolei. Wszystkie eksponaty, które możemy tam ujrzeć, pochodzą z prywatnych zbiorów lub też od darczyńców. Na więcej atrakcji zabrakło czasu. Szkoda trochę bo było naprawdę fajnie. Nasza szkolna wycieczka wróciła do Warszawy.